
Chałka na zakwasie
Maślane warkocze splecione w lśniący bochenek. Tradycyjnie puszysta, pocieszająca, niebiańsko pyszna, wyjątkowo – na zakwasie. Budząca beztroskie wspomnienia z dzieciństwa:).
Sprzęt
- mikser lub robót kuchenny z końcówką do ciasta drożdżowego
- pojemnik do wyrastania ciasta ok.3l
- skrapka cukiernicza
- arkusz papieru do pieczenia
- słoik ok.500 ml
- silikonowy pędzelek
Składniki
Słodki zaczyn (sztywny)
- 25 g aktywnego zakwasu pszennego płynnego
- 40 g wody
- 60 g mąki pszennej chlebowej typ 750
- 10 g cukru
Ciasto właściwe
- 280 g mąki pszennej chlebowej typ 750
- 60 g wody
- całość słodkiego zaczynu z dnia poprzedniego
- 40 g cukru
- 2 jajka w temperaturze pokojowej
- 4 g soli
- 60 g masła miękkiego, w temperaturze pokojowej
Dodatkowo do posmarowania
- 1 jajko
- 1 łyżka mleka
Instrukcje
- Rozpocznij od przygotowania zaczynu. Wieczorem wymieszaj ze sobą w słoiku aktywny zakwas (dokarmiony rano tego dnia), mąkę, wodę i cukier. Kiedy powstanie gładka, gęsta masa, przykryj i odstaw na noc do wyrośnięcia (zajmie to 10-12 godzin).
- Kolejnego dnia rano wlej do misy miksera lub robota kuchennego wodę i dodaj wyrośnięty, aktywny zaczyn (powinien być pełen bąbelków i zachowywać się jak galaretka, kiedy będziesz potrząsać słoikiem). Dodaj jajka, cukier i mąkę. Włącz mikser na niskie obroty.
- Po 3 minutach przyspiesz obroty do średnich i wyrabiaj jeszcze 3-5 minut. Razem wyrabianie nie powinno trwać dłużej, niż 8 minut. Zostaw ciasto na pół godziny.
- W tym czasie ciasto powinno się rozluźnić. Posyp ciasto solą i włącz mikser, znów na wolnych obrotach. Zacznij dodawać miękkie masło. Obserwuj, jak łączy się z ciastem, dodając kolejne partie wielkości małej łyżeczki. Ciasto powinno stawać się coraz bardziej lśniące i gładsze. Wyrabiaj przez 5-6 minut.
- Pojemnik wysmaruj oliwą lub masłem i przełóż do niego ciasto. Jego powierzchnię również posmaruj oliwą lub masłem. Pojemnik zamknij i odstaw do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej. W zależności od warunków w Twoim domu, może to potrwać od 5-9 godzin. Zimą wyrastaj ciasto długo, nawet przez cały dzień. Latem możesz zakończyć ten etap nawet 2-3 godziny wcześniej.
- Przełóż pojemnik z ciastem do lodówki na całą noc.
- Rano wyłóż ciasto na blat i uformuj zwartą kulę. Zostaw na 15 minut.
- Podziel ciasto na kilka części (w zależności, jaki warkocz będziesz zaplatać). Z każdej uformuj kulkę i zostaw na 5 minut.
- Oprósz blat mąką i roluj na nim wałeczki ze wszystkich części ciasta. Następnie zapleć z nich warkocz. Istnieje wiele pięknych sposobów na uformowanie chałki. Możesz zapleść klasyczny warkocz z trzech lub czterech części lub spróbować nowej metody.
- Prezentuję tu sposób, według którego zaplotłam tę chałkę. Jest naprawdę wyjątkowy i wcale nietrudny! Dzielimy ciasto na, patrząc od lewej: parę wałków, dwa pojedyncze w środku i parę z prawej strony.
- Nakładamy na siebie środkowe wałeczki,
- przekładamy parę wałków z prawej strony pod pojedynczym, prawym wałkiem,
- przekładamy lewą parę wałków nad lewym pojedynczym wałeczkiem.
- Nakładamy na siebie dwie pary wałków
- i zaplatamy według wzoru chałkę do samego dołu.
- Na zakończenie podwijamy pod spód jej sklejone brzegi u góry i u dołu.
- Ważne, żeby wałki nie były lepkie, ani mokre. Nie powinny być jeszcze w temperaturze pokojowej, ale też nie mogą być zimne, prosto z lodówki.
- Zaplecioną chałkę przełóż na arkusz papieru do pieczenia, przykryj bawełnianym ręcznikiem i odstaw do wyrośnięcia na 4-6 godzin. Chałka gotowa do pieczenia powinna wyraźnie wyrosnąć, podwoić objętość i być niezwykle puszysta.
- Nagrzej piekarnik do 190 stopni.
- Wymieszaj ze sobą jajko z łyżką mleka i posmaruj chałkę, niezbyt obficie by nie pozlepiać wzoru warkocza.
- Chałkę piecz w temperaturze 190 stopni przez 24-26 minut, aż nabierze cudownie złocistego koloru, a w Twoim domu zacznie unosić się niebiańsko maślany zapach.
- Najlepiej smakuje jeszcze ciepła! Smacznego!